Kuba Kwaśny
Aktualności Wróć do listy aktualności

Podziękujmy Elblągowi!

Podziękujmy Elblągowi!

 

Niczym błyskawica obiegła nasze miasto wieść, że Tarnów zaliczył awans do II Ligii miast w Polsce! (pierwszą stanowią miasta wojewódzkie). Staliśmy się tym samym ośrodkiem o statusie regionalnym - ważnym elementem wspierającym „policentryczną metropolię sieciową" (dalej PMS) na której oparto założenia rozwoju kraju do 2030 roku. A wszystko to w nowym dokumencie Ministerstwa Rozwoju Regionalnego pt. „Koncepcja Przestrzennego Zagospodarowania Kraju - Polska 2030", którego projekt zakładał dla naszego miasta status trzeciorzędny.

 

Jest to dokument strategiczny z punktu widzenia rozwoju naszego kraju. Powiedziałbym również, że jeden z najważniejszych dokumentów tego typu, który wyznacza cele i założenia rozwojowe na najbliższe 20 lat. (Znając życie to nawet i dłużej, bo realizacja tak wielu zapisanych tam przedsięwzięć zapewne przeciągnie się do roku 2050). W Tarnowie nie wywołał on jednak dużego zainteresowania. Na szczęście były miasta, które za nas powalczyły.

 

Ale zacznijmy od początku ... 15 lutego 2011 na tarnowskim forum internetowym (www.agora.tarnow.pl) pojawiła się informacja o „degradacji" Tarnowa. To spowodowało, że postanowiłem się tej sprawie przyjrzeć. Dodatkowo z racji pracy w Zakładzie Studiów Regionalnych Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie dostałem od swojej szefowej zadanie, aby dokument poznać i napisać doń uwagi. Tak też zrobiłem, a Pani prof. dr hab. Irena Pietrzyk te uwagi przekazała w ramach konsultacji społecznych.

 

W Tarnowie, w odróżnieniu do Elbląga, o jakimkolwiek lobbingu w ogóle nie słyszeliśmy , co więcej, na pytanie jednego z dziennikarzy (www.tarnowianin.com) o przyczyny takiej, a nie innej roli naszego miasta - 26 kwietnia 2011 ustami Pani Rzecznik, tarnowski magistrat odpowiada, tu cytat: „Należy nadmienić, że subregionalny charakter miasta jest kreowany poprzez działania samorządu." Co można odebrać jako zadowolenie z gry w trzeciej lidze. Najwyraźniej nikt z władz miasta nie liczył już na zmianę tego stanu rzeczy.

 

Jakież musiało być zaskoczenie, gdy kilka dni później Tarnów dzięki licznym interwencjom środowiska naukowego oraz interpelacjom poselskim, głównie z innych miast, które walczyły o status ośrodka regionalnego, awansował do grona miast wspierających PMS. Najgłośniej o swoją pozycję walczył właśnie Elbląg, dlatego chyba możemy być wdzięczni tamtejszym władzom! W rezultacie tych zabiegów uznano miasta liczące powyżej 100 tys. mieszkańców za ośrodki regionalne, współtworzące PMS.

 

Czy coś to zmieni? Na pewno poczujemy się ważniejsi! Jest miło „awansować". Realnie? Ani nie zaplanowano tam lotniska w naszym mieście, nie będzie też kolei szybkich prędkości do Rzeszowa, a droga z Warszawy jest w trzeciej (ostatniej) grupie priorytetów zaplanowana na rok 2030 (czyli powstanie w 2050). Pozostaje pytanie gdzie w tym czasie byli nasi posłowie, gdy inni walczyli za nas?!

 

Tekst pochodzi z rubryki "Lewym okiem Jakuba Kwaśnego" z gazety: Głos Tarnowski

 

Profil Facebook
R@dny OnLine
Marcin Kwaśny
www.agora.tarnow.pl
Akcja Pajacyk
www.tarnow.pl
www.mrmtarnow.ovh.org
Krytyka Polityczna