Kuba Kwaśny
Moja wizja Tarnowa 2010-2014 Wróć do listy artykułów

Nowa polityka młodzieżowa miasta Tarnowa

Ze względu na moje ekonomiczne wykształcenie - pierwsza odsłona priorytetów programowych dotyczyła spraw związanych z gospodarką. Nowe otwarcie na biznes, powstanie podmiotu będącego odzwierciedleniem kompleksowego podejścia do spraw przedsiębiorczości i innowacji to propozycja mojej wizji Tarnowa 2010-2014.

 

Dzisiaj przyszedł czas na kolejną odsłonę – dotyczącą spraw młodzieży, jakże mi bliskich.

 

NOWA POLITYKA MŁODZIEŻOWA:


To propozycja powołania stanowiska Pełnomocnika Prezydenta Miasta Tarnowa ds. Młodzieży. Zadaniem tej osoby będzie przygotowanie kompleksowej strategii młodzieżowej dla miasta Tarnowa, której KONKRETNE PROPOZYCJE poniżej:

 

- Stworzenie inkubatora młodzieżowych organizacji pozarządowych, czyli miejsca w którym młodzi (bardzo często niepełnoletni) ludzie uzyskaliby niezbędną pomoc w organizacji swoich przedsięwzięć, w zakładaniu stowarzyszeń, jak również pomoc w wymiarze organizacyjnym – dostęp do komputera, telefonu, faxu, serwera stron internetowych. Inkubatora, w którym każdy nawet najbardziej szalony pomysł spotka się z zainteresowaniem i uwagą, nie zaś typowym „nie da się”!

 

- Stworzenie funduszu grantowego dla Młodzieżowej Rady Miejskiej w Tarnowie, tak by młodzi ludzie od początku uczyli się pisania wniosków na konkretne przedsięwzięcia. Stały budżet i możliwość sięgania po środki miejskie, to pierwszy krok do tego by zachęcić młodzieżowych radnych, aby Ci sięgali również po fundusze zewnętrzne, a środki z miasta traktować jako wkład własny.

 

- Stworzenie młodzieżowego portalu oraz grupy społecznościowej miasta Tarnowa, czyli miejsca wymiany materiałów dydaktycznych,  pomocy naukowych, myśli, pomysłów i doświadczeń młodych ludzi. Portalu dla wszystkich młodzieżowych i nie tylko organizacji pozarządowych, na którym miałaby miejsce koordynacja wszystkich działań pro-młodzieżowych.

 

- Cykl szkoleń dla młodzieżowych liderów społeczności lokalnej. Żadne przedsięwzięcie nie zostanie przeprowadzone z powodzeniem, jeżeli w jego zainicjowanie nie zaangażuje się charyzmatyczny lider/liderka. Młodzi liderzy życia społecznego to szansa na budowę społeczeństwa obywatelskiego oraz zaangażowanie młodych ludzi w idee zmiany.

 

- Skoordynowanie działań w ramach programu „pomocna dłoń” – programu skierowanego do młodzieży wykluczonej lub pochodzącej z rodzin dysfunkcyjnych.  To próba połączenia sił organizacji trzeciego sektora, takich jak „U Siemachy”, świetlic parafialnych, klubów sportowych, organizacji non-profit, czy pogotowia opiekuńczego i nadzoru kuratorskiego.  Tak by system –spełniał swoją funkcję, organizacje nie dublowały się wzajemnie, a „młodzież miała zajęcie”.

 

 

BO LUDZIE MŁODZI MAJĄ POMYSŁY BEZ GRANIC

Warto zatem wsłuchiwać się w głos młodzieży, pomagać, a przede wszystkim traktować poważnie. Nie ma nic gorszego, jak brak podejścia partnerskiego w relacjach międzypokoleniowych. Dlatego należy docenić wartość jaką niosą ze sobą młodzi ludzie oraz ich pomysły. Obecna formuła - "asystenta Prezydenta oraz doradcy ds. inicjatyw społecznych i młodzieży" czyli de facto osoby od wszystkiego - jest zbyt szeroka. Funkcja Pełnomocnika Prezydenta ds. Młodzieży, będzie podniesieniem rangi spraw młodzieżowych w mieście Tarnowie, sprawi, że będzie ona miała „swojego człowieka”, który nigdy nie powie „nie da się!”

Profil Facebook
R@dny OnLine
Marcin Kwaśny
www.agora.tarnow.pl
Akcja Pajacyk
www.tarnow.pl
www.mrmtarnow.ovh.org
Krytyka Polityczna